• Robinsons Place Naga

  • 7 Fun Things about the Ford EcoSport Titanium Black Ed

    Calagaus Island Escapade

  • Travel Guide to Calaguas Islands

.

Friday, September 18, 2015

7TH BICOL REGION MILITARY PARADE COMPETITION RESULTS


Peñafrancia Festival 2015 

7TH BICOL REGION MILITARY PARADE COMPETITION RESULTS

OVERALL CHAMPION

CATEGORY 1 - CAMARINES NORTE STATE COLLEGE LABORATORY HIGH SCHOOL
CATEGORY 2 - UNIVERSITY OF SAINT ANTHONY
CATEGORY 3 & 4 - UNIVERSITY OF SAINT ANTHONY

CONGRATULATIONS!

-----

UNIVERSITY OF SAINT ANTHONY 
OVERALL CHAMPION - CATEGORY 2, 3 & 4
7TH BICOL REGION MILITARY PARADE COMPETITION 
1st Place - Best Marching CAT Unit (Boys)
1st Place - Best Marching CAT Unit (Girls)
1st Place - Best Marching CAT 1-A Unit (Boys)
1st Place - Best Marching CAT 1-A Unit (Girls)
1st Place - Best Marching MAPEH Unit
1st Place - Best Marching ROTC Unit (Category 3)
1st Place - Best Marching ROTC Unit (Category 4)
1st Place - Majorettes Exhibition
1st Place - CAT Fancy Drill With Dance Number
1st Place - Most Disciplined CAT Unit (Private Schools)
2nd Place - Most Disciplined ROTC Unit (Category 3)
2nd Place - Best Marching ROTC Sponsors
2nd Place - Best Marching Band/Majorettes
2nd Place - Best Marching Band (Category A)
3rd Place - Best Marching WATC Unit (Category 3 & 4 Combined)
5th Place - Band Exhibition

CAMARINES NORTE STATE COLLEGE LABORATORY HIGH SCHOOL
OVERALL CHAMPION - CATEGORY 1
7TH BICOL REGION MILITARY PARADE COMPETITION 
1st Place - Most Disciplined Unit (Category 1-Public Schools)
1st Place - Best Marching DBC/Lyre Corps
2nd Place - Best Marching Majorettes (Category B)
3rd Place - Best Marching CAT Unit (Boys)
6th Place - Best Marching CAT Unit (Girls)

MOST DISCIPLINED ROTC UNIT (CATEGORY 3)
1st - Mariners Polytechnic Colleges Foundation (Canaman)
2nd - University of Saint Anthony (Iriga)
3rd - Central Bicol State University of Agriculture (Pili)
4th - Mariners Polytechnic Colleges Foundation (Legazpi)
5th - Bicol State College of Applied Sciences and Technology (Naga)

MOST DISCIPLINED ROTC UNIT (CATEGORY 4)
1st - Camarines Sur Polytechnic Colleges (Nabua)
2nd - Partido State University (Goa)
3rd - Naga College Foundation
4th - Camarines Norte School of Law (Talisay, CN)
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Calabanga)

BEST MARCHING ROTC SPONSORS
1st - Central Bicol State University of Agriculture (Pili)
2nd - University of Saint Anthony (Iriga)
3rd - Naga College Foundation
4th - Camarines Sur Polytechnic College (Nabua)
5th - Bicol State College of Applied Sciences and Technology (Naga)

BEST MARCHING WATC UNIT (CATEGORY 3 & 4 COMBINED)
1st - Camarines Norte School of Law (Talisay, CN)
2nd - Pili Capital College
3rd - University of Saint Anthony (Iriga)
4th - Camarines Sur Polytechnic College (Nabua)
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Pasacao)

BEST MARCHING ROTC UNIT (CATEGORY 3)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - Sorsogon State College
3rd - Partido State University (Goa)
4th - Mariners Polytechnic Colleges Foundation (Legazpi)
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Pili)

BEST MARCHING ROTC UNIT (CATEGORY 4)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - Camarines Norte School of Law (Talisay, CN)
3rd - Camarines Sur Polytechnic College (Nabua)
4th - Baao Community College
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Pasacao)

CATEGORY A

BEST MARCHING BAND/MAJORETTES
1st - Mariners Polytechnic Colleges Foundation ( Legazpi)
2nd - University of Saint Anthony (Iriga)
3rd - Central Bicol State University of Agriculture (Pili)
4th - Camarines Sur Polytechnic Colleges (Nabua)
5th - Mariners Polytechnic Colleges Foundation (Canaman)

BEST MARCHING BAND
1st - Camarines Sur Polytechnic Colleges (Nabua)
2nd - University of Saint Anthony (Iriga)
3rd - Central Bicol State University of Agriculture (Pili)
4th - Sorsogon State College
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Sipocot)

CATEGORY B

BEST MARCHING BAND/MAJORETTES
1st - Bicol State College of Applied Sciences and Technology (Naga)
2nd - Partido State University (Goa)
3rd - Central Bicol State University of Agriculture (Pasacao)
4th - Pasacao Academy
5th - Central Bicol State University of Agriculture (Calabanga)

BEST MARCHING BAND
1st - Bicol State College of Applied Sciences and Technology (Naga)
2nd - Central Bicol State University of Agriculture (Pasacao)
3rd - Central Bicol State University of Agriculture (Calabanga)
4th - Partido State University (Goa)
5th - Pasacao Academy

CATEGORY 1

MOST DISCIPLINED CAT UNIT (PRIVATE SCHOOLS)
1st - University of Nueva Caceres (Naga)
2nd - Colegio del Santisimo Rosario (Libmanan)
3rd - Buhi Lyceum
4th - Lyceo de Pasacao
5th - La Consolacion College (Daet)
6th - Sienna College (Tigaon)
7th - Holy Trinity College (Bato)
8th - St. Bridget's School (Buhi)
9th - St. Paul Academy (Goa)
10th - Pili Capital College

MOST DISCIPLINED CAT UNIT (PUBLIC SCHOOLS)
1st - Camarines Norte State College Laboratory High School (Daet)
2nd - Dahat National Vocational High School (Lagonoy)
3rd - Tamban National High School (Tinambac)
4th - Nato National High School (Sagñay)
5th - Camarines Sur National High School (Naga)
6th - Tomas Avila Andaya Sr. National High School (Ragay)
7th - Perpetual Help National High School (Iriga)
8th - Tabaco National High School (Albay)
9th - Carolina National High School (Naga)
10th - Batobalani National High School (Paracale, CN)

CATEGORY 2

MOST DISCIPLINED CAT UNIT (PRIVATE SCHOOLS)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - La Consolacion College (Iriga)
3rd - Universidad de Sta. Isabel - Pili Campus
4th - Pioneer High School (Presentacion)
5th - Sta. Monica Academy (Baao)
6th - Buhi St. Joseph Academy, Inc.
7th - Lagonoy High School

MOST DISCIPLINED CAT UNIT (PUBLIC SCHOOLS)
1st - Naga City Science High School 
2nd - Partido State University Laboratory High School (Goa)
3rd - Ocampo National High School 
4th - Bula National High School 
5th - San Juan National High School (Libmanan)
6th - San Isidro National High School (Libmanan)
7th - Don Servillano Platon Memorial High School (Tinambac)
8th - Magarao National High School 
9th - San Antonio National High School (Iriga)
10th - Sto. Niño National High School (Iriga)

CATEGORY 1-A

BEST MARCHING CAT  1-A UNIT (BOYS)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - San Ramon Pilot National High School (Lagonoy)
3rd - Don Servillano Memorial High School (Tinambac)
4th - San Jose National High School (San Jose)
5th - San Isidro National High School (Libmanan)

BEST MARCHING CAT 1-A UNIT (GIRLS)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - Don Servillano Memorial High School (Tinambac)
3rd - San Rafael National High School (Tigaon)
4th - Ocampo National High School 
5th - San Juan National High School (Libmanan)

BEST MARCHING MAPEH UNIT
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - Lyceo de Pasacao
3rd - Dahat National Vocational School (Lagonoy)

CATEGORY 2

BEST MARCHING CAT UNIT (BOYS)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - Naga City Science High School
3rd - La Consolacion College (Iriga)
4th - San Antonio High School (Iriga)
5th - Don Servillano Memorial High School (Tinambac)
6th - Buhi St. Joseph Academy, Inc.
7th - Pamplona National High School
8th - Vivencio Obias-Kinalansan National High School (San Jose)
9th - Lagonoy High School
10th - Victor Bernal National High School (Nabua)

BEST MARCHING CAT UNIT (GIRLS)
1st - University of Saint Anthony (Iriga)
2nd - La Consolacion College (Iriga)
3rd - Bula National High School
4th - Naga City Science High School 
5th - San Jose National High School (San Jose)
6th - Pamplona National High School 
7th - San Juan National High School (Libmanan)
8th - Vivencio Obias-Kinalansan National High School (San Jose)
9th - Sta. Lutgarda High School (Cabusao)
10th - Palsong National High School (Bula)

CATEGORY A

BEST MARCHING MAJORETTES 
1st - Quezon-Camarines National High School (Ragay)
2nd - Lyceo de Pasacao
3rd - San Rafael National High School (Tigaon)
4th - Bula National High School
5th - Dalupaon National High School (Pasacao)
6th - Sienna College (Tigaon)
7th - Holy Trinity College (Bato)
8th - Sta. Cruz National High School (Canaman)
9th - Tomas Avila Andaya Sr. National High School (Ragay)
10th - Rosary School, Inc. (Baao)

BEST MARCHING DBC/LYRE CORPS
1st - Zeferino Arroyo High School (Iriga)
2nd - San Antonio National High School (Iriga)
3rd - Sta. Monica Academy (Baao)
4th - Antipolo National High School (Minalabac)
5th - Sto. Domingo Institute (Nabua)
6th -Sta. Lutgarda High School (Cabusao)
7th - Hobo National High School (Minalabac)
8th - Bula National High School 
9th - Sta. Cruz National High School (Canaman)
10th - Baao National High School

CATEGORY B

BEST MARCHING MAJORETTES 
1st - La Consolacion College (Daet)
2nd - Camarines Norte State College Laboratory High School (Daet)
3rd - Nato National High School (Sagñay)
4th - Sabang National High School (Calabanga)
5th - Presentacion National High School 
6th - San Jose National High School (San Jose)
7th - San Lorenzo Ruiz National High School (Camarines Norte)
8th - Panagan National High School (Lagonoy)
9th - Pili Capital College
10th - San Agustin Integrated School (Libon, Albay)

BEST MARCHING DBC/LYRE CORPS
1st - Camarines Norte State College Laboratory High School (Daet)
2nd - San Agustin Integrated School (Libon, Albay)
3rd - Buhi St. Joseph Academy, Inc.
4th - Nato National High School (Sagñay)
5th - San Vicente National High School (Buhi)
6th - Goa NationalHigh School (Goa)
7th - Panagan National High School (Lagonoy)
8th - Bahao National High School (Libmanan)
9th - Pili National High School 
10th - Dahat National Vocational High School (Lagonoy)

CATEGORY 1

BEST MARCHING CAT UNIT (BOYS)
1st - Sto. Domingo Institute (Nabua)
2nd - Zeferino Arroyo High School (Iriga)
3rd - Camarines Norte State College Laboratory High School (Daet)
4th - San Antonio High School (Iriga)
5th - Antipolo High School (Minalabac)
6th - San Vicente National High School (Buhi)
7th - Camaligan National High School
8th - La Consolacion College (Daet)
9th - Agdangan National High School (Baao)
10th - Pasacao Academy

BEST MARCHING CAT UNIT (GIRLS)
1st - La Consolacion College (Daet)
2nd - Camarines Norte National High School (Daet)
3rd - Sto. Domingo Institute (Nabua)
4th - Perpetual Help National High School (Iriga)
5th - Goa National High School
6th - Camarines Norte State College Laboratory High School (Daet)
7th - Camarines Sur National High School (Naga)
8th - Zeferino Arroyo High School (Iriga)
9th - Binanuaanan National High School (Pili)
10th - Sabang National High School (Calabanga)


0 comments:

Post a Comment